BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

portal

Kultura
Opublikowano: 29.10.2007
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt

 Węgrów leży na pograniczu kultur wschodu i zachodu. Historię miasta współtworzyli przedstawiciele kilku narodowości: Polacy, Żydzi, Szkoci, Rosjanie oraz Niemcy. Mozaika narodów wytworzyła niepowtarzalny koloryt i urok tego miejsca. Widoczne są ślady kultury żydowskiej np. w postaci lapidarium żydowskiego, kościołów ewangelickich oraz rzymskokatolickich, które stanowią nieodłączny element węgrowskiego krajobrazu. Życie kulturalne miasta związane jest głównie z działalnością Węgrowskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wymienione placówki od lat uczestniczą w organizacji wielu imprez kulturalnych, rozrywkowych oraz artystycznych odbywających się na terenie miasta. Prowadzą ponadto zespoły i sekcje, w których dzieci i młodzież z terenu miasta mogą kształcić i rozwijać swoje uzdolnienia, zamiłowania oraz zainteresowania

Kulturalna oferta Węgrowa, niezależnie od pory roku, obfituje w reprezentujące zawsze wysoki poziom wydarzenia. W szczelnie wypełnionym kalendarzu imprez z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbywają się tu imprezy o zasięgu regionalnym i krajowym: wystawy, koncerty, festyny oraz turnieje i zawody sportowe. W 2002 roku Węgrów posiadał zaszczytny tytuł : „Stolicy Kulturalnej Mazowsza” Jedną z najważniejszych imprez jest coroczny Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych popularnie zwany Biesiadą Weselną.

 „Biesiada Weselna” to prezentacja polskich i europejskich obrzędów weselnych. Na przestrzenie dziesięciu lat była miejscem spotkań zespołów obrzędowych i muzycznych z najodleglejszych zakątków naszego kraju oraz państw europejskich.Co roku, na początku sierpnia obchodzone są „Dni Węgrowa” w ramach obchodów wyzwolenia Węgrowa przez żołnierzy Armii Krajowej. Podczas trzydniowych uroczystości prezentowana jest historia miasta, jego dokonania, a także stojące przed nim wyzwania. To także czas pamięci o bohaterach Węgrowa oraz dobrej zabawy na specjalnie przygotowanych imprezach sportowych i kulturalnych. Kolejne ważne cykliczne wydarzenia to „Mazowieckie Święto Chleba” oraz „Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego”. G łówną atrakcją święta chleba jest prezentacja wieńców dożynkowych i degustacje tradycyjnych ciast oraz chleba wiejskiego. Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu edukację kulturalną i historyczną, odbywającą się jednocześnie w czterdziestu dziewięciu krajach Europy.
Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu