Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej
W ramach Festiwalu zaplanowaliśmy Piknik Indiański, pokazy tańców oraz otwarcie wystawy Indiańskie Bieganie, która będzie dostępna dla zwiedzających do 3 sierpnia.
Jednym z elementów Pikniku Indiańskiego będzie wioska indiańska - kilka rozstawionych tipi. W jednym z nich będzie się mieścić ekspozycja zawierająca precyzyjnie wykonane indiańskie stroje i przedmioty codziennego użytku, ozdobione tysiącami szklanych koralików. Będzie można zobaczyć misternie ozdobione torby podróżne, skóry bizonów i jeleni, plecione indiańskie fotele i przytulne ognisko z kociołkiem. Dodatkowo będzie można poznać wiele rodzajów broni – od najprostszych maczug i tomahawków, aż po wielostrzałowy słynny Winchester i Colt. Jednymi z ciekawszych eksponatów są również skóry zwierząt i oryginalny pióropusz – jeden z zaledwie kilku w Polsce z prawdziwych piór orła przedniego. Drugim elementem będą baśnie i legendy indiańskie - będzie można posłuchać gawędziarza, zobaczyć inscenizację legendy indiańskiej, pokolorować specjalnie przygotowane kolorowanki z opowieścią o Trzech Siostrach
Dostępnych będzie wiele indiańskich gier i zabaw: strzelanie z łuku, dmuchawki, poskramianie węży i połów drewnianych "indiańskich rybek", wyścigi na indiańskich nartach, orle jajko, gra w podwójną piłkę i przeciąganie liny. Chętni będą mogli pomalować twarze w indiańskie wzory.
Osoby odwiedzające wioskę będą mogły poznać też produkty tradycyjnej kuchni indiańskiej oraz skosztować zupy Trzech Sióstr.
Ważnym elementem Festiwalu będą pokazy i nauka tańców indiańskich, prelekcje na temat historii i tradycji Indian Ameryki Północnej, występ zespołu rekonstrukcyjnego wzorującego się na tradycyjnych tańcach POW WOW.
Wystawa „Indiańskie Bieganie” – W 1990 r. Święty Bieg Na Rzecz Ziemi i Życia (Sacred Run Europe ’90) przemierzył drogi Europy z Londynu, przez Polskę, do Moskwy. To wtedy uczestnicy Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian po raz pierwszy gościli liczną grupę Indian i ich przyjaciół ze świata, a Święty Bieg stał się inspiracją dla kolejnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych biegów i marszów „z przesłaniem”. Podtrzymywana na wielu szlakach i przez wiele osób idea przybrała z czasem w naszym kraju formę Biegów Na Rzecz Ziemi. Bieg Na Rzecz Ziemi odbywa się dwa razy w roku: wiosną na trasie Stary Gostków – Uniejów i jesienią w różnych częściach Polski. Od 2014r. elementem towarzyszącym Biegu jest wystawa pn. „Indiańskie Bieganie”, obrazująca filozofię i specyfikę indiańskiego biegania, długą tradycję indiańskich biegów i marszów – w tym udział w nich Polaków – oraz poprzednie edycje Biegu Na Rzecz Ziemi.
Pierwsza edycja wystawy „Indiańskie Bieganie” została otwarta w Puszczykowie 4 października 2014 r. Ma na celu pokazanie współczesnej historii Świętych Biegów organizowanych przez Indian na całym świecie oraz sposobu, w jaki inspirują one środowiska polskich indianistów i biegaczy. Organizatorzy systematycznie gromadzą i udostępniają eksponaty oddające filozofię i specyfikę indiańskiego biegania, pamiątki i wspomnienia z indiańskich biegów i marszów organizowanych od 25 lat w kraju i na świecie z udziałem Polaków oraz świadectwa biegowych tradycji uczestników Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.
Lokalizacja
Szamoty 42A
07-100 Węgrów
e-mail fundacja.wwe@gmail.com http://