BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

portal

Szkoci w Węgrowie, Najlepszy Chleb Wiejski i umowa z Rejonem Święciańskim czyli Weekend w Węgrowie
Opublikowano: 21.09.2010
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt

Ostatni  weekend tj. (18 – 19 września 2010 r.) w Węgrowie miał szczególny charakter.

 

 W sobotę obchodziliśmy coroczne Europejskie Dni Dziedzictwa.
 W tym roku hasłem przewodnim EDD było „ Od pomysłu do przemysłu – Szkoci w Węgrowie.” Skąd Szkoci w Węgrowie? Okazuje się że historia Miasta jest nierozerwalnie związana z dziejami kilku szkockich rodzin które zostały sprowadzone do niego przez  ks. Bogusława  Radziwiłła około XVII w.  Szkoci zbudowali w mieście manufaktury, przyczyniając się do rozwoju sukiennictwa na tym terenie. Powstała nawet dzielnica Szkotów (dziś znajdują się tu nieruchomości Parafii ewangelickiej).

 

 Obchody odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej gdzie o „Węgrowskich Szkotach „ opowiedział dyr. Zamku w Liwie Pan Roman Postek. Następnie otwarto wystawę pt. „Historia rzemiosła w Węgrowie”, a na końcu wystąpił zespół Pipes & Drums który zaprezentował muzykę szkocką. Ciekawą fotorelację z tegorocznych EDD możemy zobaczyć na stronie http://fotografika.i-csa.com/

W niedziele na placu przed Węgrowskim Ośrodkiem kultury odbyło się Mazowieckie Święto Chleba.
Jak co roku w tym wyjątkowym dniu do Węgrowa przybyli gospodarze chcący się pochwalić swoimi umiejętnościami zarówno kulinarnymi jaki artystycznymi. 

 

Jak co roku w czasie uroczystości nagrodzono najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku główna nagrodę otrzymał zespół IWOWIANKI z miejscowości Iwowe.  W konkursie na najsmaczniejszy chleb wiejski bezkonkurencyjny okazał się chleb z kminkiem, chleb z żurawiną i chleb żytni na zakwasie upieczone przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy.


chlebBardzo ważnym wydarzeniem które miało miejsce w czasie obchodów było podpisanie umowy o współpracy  pomiędzy Rejonem Święciańskim a Miastem Węgrów. Dokonali tego na scenie Mer Rejonu Święciańskiego Vytatuas Vigelis oraz Burmistrz Węgrowa Jarosław Grenda.   Współpraca realizowana będzie na gruncie kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym.  Rejon Święciański dołączył tym samym do grona miast zagranicznych z którymi Węgrów prowadzi ożywiona współpracę.  

 

niedzielaObchody Mazowieckiego święta chleba uświetniły występy Miejsko Powiatowej Orkiestry Dętej, zespołu Węgrowianie oraz zespołu „The Impuls Band”. Gościem specjalnym była Pani Halina Kunicka która zaśpiewała swoje największe przeboje.


Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu