BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

portal

Węgrów ... Daj się oczarować
Opublikowano: 26.11.2009
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt

Miasto Węgrów znajduje się w środkowo - wschodniej części województwa mazowieckiego. Położone jest w obrębie tzw. niecki mazowieckiej, w otulinie rzeki Liwiec, lewego dopływu Bugu. Miasto leży w odległości ok. 80 km na wschód od Warszawy, przy ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym stolicę Polski z Drohiczynem, przy trasie na Siedlce oraz do Wyszkowa nad Bugiem. Węgrów jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, oświatowym, kulturalnym i gospodarczym regionu.

Zobacz film promocyjny Węgrowa

Miasto posiada wspaniałą i bogatą historię, dlatego jest nie lada atrakcją dla znawców i historyków sztuki, ale także dla zwykłych turystów. Znajduje się tu wiele obiektów sakralnych różnego typu, z których większość jest wpisana do rejestru zabytków. Są to przede wszystkim zabytkowe kościoły i kaplice, cmentarze kilku wyznań, a także kapliczki. Dwie świątynie są szczególnie cenne. Zostały bowiem zaprojektowane przez słynnego architekta Tylmana van Gameren, a wzniesione przez słynnych włoskich budowniczych – braci Ceroni, którzy przybyli do Węgrowa na zaproszenie ówczesnego właściciela miasta Dobrogosta Krasińskiego. Na jego też zlecenie oba kościoły zostały ozdobione przez słynnego freskanta Michelangelo Palloniego i wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Schlütera. Znajduje się tutaj również słynne lustro Mistrza Twardowskiego, którego słynny mag używał do swoich czarnoksięskich sztuczek, wywołując m.in. ducha Barbary Radziwiłłówny dla króla Zygmunta Augusta.

 Więcej o atrakcjach Węgrowa

na stronie www.wegrowliwiec.pl

Węgrów warto odwiedzić nie tylko ze względu na unikatowe zabytki. Wielką atrakcją jest również zalew nad Liwcem wraz ze strzeżoną plażą, który, odnowiony dzięki staraniom władz Miasta oraz Powiatu, stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Są między innymi nowoczesne place zabaw zapewniające najmłodszym doskonałą i bezpieczną zabawę, a wokół zalewu rozmieszczone zostały stanowiska wędkarskie. Ci którzy wolą bardziej aktywną formę wypoczynku, również nie będą zawiedzeni. Z powodzeniem można uprawiać jogging, jeździć rowerem, pływać kajakiem lub żaglówką, nad zalewem bowiem znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływającego czynna w okresie wakacyjnym. Wytyczone są boiska, na których można pograć w koszykówkę, siatkówkę czy kometkę. Czysta woda oraz piaszczyste dno wokół plaży sprzyjają kąpielom. Dla chcących rozpalić ognisko lub grilla są specjalnie wytyczone miejsca z przygotowanymi ławkami oraz paleniskami. W czasie wakacji Zalew staje się miejscem imprez oraz zawodów. Odbywają się tutaj olimpiady rodzinne, zawody strażackie oraz wędkarskie, liczne imprezy plenerowe, pokazy sztucznych ogni, koncerty gwiazd estrady polskiej i nie tylko. Po płynącej kilkadziesiąt metrów dalej malowniczej rzece Liwiec organizowane są spływy kajakowe.


 

Również miłośnicy wydarzeń kulturalnych i artystycznych znajdą dla siebie w Węgrowie ciekawe propozycje. Dni Węgrowa, Święto Chleba czy Europejskie Dni Dziedzictwa to tylko niektóre z ciekawych przedsięwzięć organizowanych z udziałem znanych artystów i zespołów.

 

W mieście znajduje się dobrze przygotowana baza hotelowa i sportowa. Hale sportowe, stadion miejski, boiska, czy korty tenisowe mogą być dla turysty miejscem ciekawie spędzonego czasu. Wokół miasta jest rozmieszczona sieć gospodarstw agroturystycznych, w których można się zatrzymać na dłuższy pobyt.

Więcej o bazie noclegowej

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu