BIP
epuap.png_d16aa17721da1650bd770811977dc138
fb.png_350bb9b4492e3f107519917dbd199e19
PL EN
herb.png_f36a4d9ef7fe6dc9de62dac722db85d5

aktualnosci

XV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY WĘGRÓW 2019
Opublikowano: 21.10.2019, wyświetleń: 931
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

W dniach 28-29 września 2019 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie na hali sportowej odbył się już po raz piętnasty z rzędu Międzynarodowy Turniej Szachowy w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Sportowego Węgrów 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży oraz współfinansowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Miasto Węgrów.

Partie rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, powitał wszystkich zebranych gości, zauważył, iż organizacja festiwalu szachowego stała się tradycją, a samo wydarzenie gromadzi wielu uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy po czym życzył wszystkim uczestnikom turnieju sukcesów i szczęścia w grze.

Następnie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Jacek Nowotniak, który wyraził zadowolenie, że właśnie w tej placówce już po raz kolejny spotykać się i rywalizować ze sobą mogą szachiści w różnym wieku i z różnych zakątków świata. Krótką pogadankę na temat szkodliwości substancji i środków odurzających wygłosiła Olga Małyska, Kurator Zawodowy Sądu Rejonowego w Węgrowie. Ostrzegała przede wszystkim młodych szachistów przed sięganiem po niedozwolone specyfiki (szczególnie po alkohol), mówiła, jakie mogą być skutki prawne aktów demoralizacji dokonanych przez młodzież oraz popierała swój wywód prawdziwymi przykładami tragicznych spraw, z którymi miała styczność w sądzie. Henryk Giers Prezes Stowarzyszenia podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie i zabranie głosu, a następnie Wiesław Krzanowski Sędzia główny, przypomniał o obowiązujących zasadach PZSzach i oficjalnie rozpoczął pierwszą rundę. W otwarciu turnieju uczestniczyła Bożena Gierłowska reprezentująca Akcję Katolicką w Węgrowie – współorganizatora turnieju.

 

Jak podczas każdego turnieju organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży także i tym razem w przerwach między rundami do dyspozycji zawodników i ich opiekunów był darmowy bufet przygotowany przez rodziców dzieci należących do Stowarzyszenia. Można było częstować się pysznymi pączkami, słodkimi bułeczkami, domowymi wypiekami, ciastkami, owocami oraz kawą, herbatą czy sokami. Ponadto, w porze obiadowej zapewniono chętnym uczestnikom gorący posiłek, bardzo potrzebny, gdy rozgrywki trwają długimi godzinami.           

Na zakończenie turnieju szachiści otrzymali puchary, statuetki, medale oraz dyplomy, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak różnorodny sprzęt sportowy. Nie mogło zabraknąć również literatury szachowej – różnych książek i czasopism jak Panorama Szachowa czy Mat.

Nagrody wręczyli Pani Katarzyna Krajewska Starostwo Powiatowe, Henryk Giers, Wiesław Krzanowski - prezesi Stowarzyszenia. Klasyfikacja zawodników odbyła się w kilku kategoriach: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, zawodniczki i najmłodsi zawodnicy. W wyniku eliminacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 

Seniorzy:

1.Artur Małkowski (SRSDiM)

2. Jakub Żurawicki (Węgrów)

3. Włodzimierz Gryczka

4. Michał Kosiorek (MUKS Fidei Węgrów)

Juniorzy:

1. Wojciech Kakowski (KSz Skoczek Siedlce)

2. Wiktor Kukawski (MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski)

3.Tomasz Gromek - (SRSDiM) Węgrów

 

Zawodniczki:

1. Oliwia Zioło (UKS TSz Zieloni Zielonka)

2. Nikola Adamowicz (Radzyńskie Towarzystwo Szachowe)

3. Hanna Nurzyńska (MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski)

4. Aleksandra Żurawicka - Węgrów

5. Eliza Chojecka - (SRSDiM) Węgrów

 

Juniorzy młodsi:

1. Patryk Krawczak (UKS TSz Zieloni Zielonka)

2. Jakub Piskur (Radzyńskie Towarzystwo Szachowe)

3. Przemysław Sekuła (MUKS Fidei Węgrów)

4. Karol Gromek (SRSDiM) Węgrów

 

Najmłodsi zawodnicy:

1. Nakaziuk Aleksander -MUKS Gambit Międzyrzec Podl.

2. Prokopiuk Jakub - Radzyńskie Towarzystwo Szach

3.Choromański Bartosz -(SRSDiM) Węgrów

 

Najmłodsi zawodnicy rocznik: 2011 i 2012

1. Zuzanna Gromek  (SRSDiM) Węgrów

2. Oliwier Wasążnik (SRSDiM) Węgrów

 

 

Normy na kategorie szachowe spełnili:
Jarosław Gago (IV kat.), Maksym Kramar (IV kat.) oraz Zofia Wasążnik (IV ka

 

Tegoroczny turniej szachowy w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Sportowego Węgrów 2019 przebiegał w dobrej, rodzinnej atmosferze i zdecydowanie może zostać uznany za udaną imprezę. Do turnieju zapisało się prawie 60, a ukończyło ponad 40 zawodników z Węgrowa, Siedlec, Radzynia, Międzyrzeca Podlaskiego, Zielonki czy Warszawy. Przybyli nań również goście z Ukrainy. Wszyscy zaciekle walczyli o zdobycie jak najwyższych miejsc. Była to kolejna możliwość na skonfrontowanie swoich umiejętności szachowych, jak i na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą przyczyniały się do wzrostu liczby zainteresowanych królewską grą i stworzą przestrzeń na rozwój, budowanie relacji i dobrą inwestycję w siebie.

W niedzielę Stowarzyszenie zorganizowało zaproszonym gościom zwiedzanie zabytków po zakończonym turnieju szachowym: zamek w Liwie, Pałac w Starejwsi i miasto Węgrów.

Przygotowali: Marta Jaczewska i Wiesław Krzanowski

 

 

                                                   

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
Szukaj w Portalu
ustaw opcje
Pogoda Węgrów z serwisu